DOĞRU SÜTYEN NASIL SEÇİLİR?

DOĞRU SÜTYEN NASIL SEÇİLİR?

28 Aralık 2017

Sütyenler  şekil vermek, desteklemek, sarkmayı önlemek ve daha düzgün bir dış görüntüye sahip olmak için giyilir. İster gündelik hayatınızda, ister spor yaparken giyinmek için, doğru ve rahat sütyeni seçmek çok önemlidir. Doğru sütyen seçimi giyisilerinizin üzerinizde daha düzgün durmasını sağladığı gibi, sağlığınız için de çok önemlidir. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, seçtiğiniz sütyenin göğsünüze tam uyan, doğru sütyen seçmiş olmanızdır.

Doğru sütyen seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalarvardır. Öncelikli olarak doğru sütyen kullanıp kullanmadığımızı inceleyelim.

Sütyen ölçünüzün doğru olmadığını nasıl anlarız?

Eğer;

-Sütyenin arka tarafında kopçanın olduğu alan ortada durmuyorsa,

-İki göğsün arasına sütyen tam oturmuyorsa, havada kalıyorsa

-Sütyeninizi çıkardığınız zaman teninizde iz bırakıyorsa,

-Göğüsleriniz sütyen kabından taşma yapıyorsa, kollarınızı havaya kaldırdığınız zaman altta taşmalar varsa

- Sütyen askılarını kısaltmış olmanıza rağmen askılar omuzlardan düşüyorsa sütyen ölçünüz doğru değildir.

Büyük göğüslüler nasıl sütyen kullanmalı?

Büyük göğüslü bayanlar göğüs küçültücü, toparlayıcı sütyen veya minimizer dediğimiz sütyen modelleri  tercih edebilirler. Toparlayıcı sütyen modelleri göğüsleri derler toparlar, ayrıca göğüslerin sarkmasını önler. Ayrıca büyük göğüslü bayanların kullanmaları gereken askı tipi kalın askılardır. Kalın askılar, göğüs ağırlığını omuzlara eşit şekilde dağıtacağından dolayı sırta yük binmesine engel olur. Buda görüntü olarak daha dik ve estetik bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Büyük göğüslü bayanların kullanmaması gereken sütyen modeli ise, askısız sütyenler ve içi destekli sütyenlerdir.

Küçük göğüslüler nasıl sütyen kullanmalı?

Küçük göğüslü bayanların tercih etmesi gereken sütyen modeli, kaplı, silikonlu  destekli sütyen modelleri dir. Silikonlu yani destekli sütyen modellerinin farklı çeşitleri vardır. Tam dolgulu, yarım dolgulu gibi modellerdir. Bu tarz sütyenleri kullanarak göğüslerinizi bir beden büyük gösterebilirsiniz. Küçük ve orta büyüklükteki göğüslere sahip bayanlar ince askılı veya askısız sütyen modellerini rahatlıkla kullanabilirler. Eğer dolgulu veya destekli sütyen kullanmak istemiyorsanız, göğüslerinizin büyük görünmesi için yapışkan push-up destek  dediğimiz halk arasında tavuk göğsü de denilen  pedleride kullanabilirsiniz. Bu pedler göğüslerinize dolgun bir görüntü verir. Eğer bu ayrıntılara dikkat ederseniz, küçük görünen göğüsleriniz daha dolgun ve büyük görünecektir.

Sütyende balen ne işe yarar?

Sütyende balen, özellikle sütyenin alt tarafında bulunan, genellikle beyaza boyanmış hafif kıvrımlı bir çubuktur. Sütyende balenin asıl amacı, sarkık olan göğüsleri derleyip toparlamaktır. Balenler göğüslerin daha dik görünmesine yardımcı olur ve daha düzgün görünme kavuşturur. Balenli sütyenleri kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Eğer sütyenlerinizi çamaşır makinasında  yıkayacaksanız mutlaka yıkama topu kullanmanız gerekir. Kullanmadığınız taktirde, eğer balenler sütyenlerden çıkarsa makınanıza  büyük  zararlar verebilir.

Balensiz sütyenin özellikleri nelerdir?

Balensiz sütyenlerde sütyen altında balen bulunmaz. Balensiz sütyenleri genellikle gece yatarken, spor yaparken veya hamile bayanların kullanılması önerilir.

Hamile bayanlar özellikle hamilelikleri boyunca hormonal olarak göğüsleri çok büyüdüğü için balensiz sütyen kullanmalılar. Eğer balen kullanırlarsa, bu balenler büyüyen göğüslere zarar verebilir ve göğüsler deforme olabilir.

Sarkık göğüslüler nasıl bir sütyen kullanmalı?

Göğüslerin sarkık olması hem büyük göğüslü bayanların hem de küçük göğüslü bayanların ortak sorunudur. Zaman içinde çeşitli nedenlerden sarkan göğüsler bir süre sonra görüntü olarak rahatsız edici olmaya başlar. Eğer göğüsleriniz büyük ve sarkıksa göğüs tipinize uygun ölçüde,  toparlayıcı ve balenli sütyen tercih etmeniz gerekir. Eğer göğüsleriniz küçük ve sarkıksa, balenli, destekli sütyenleri tercih etmelisiz.

Nasıl sütyen kullanırsam sırt ağrısı oluşmaz?

Sırt ağrısı problemi yaşıyorsanız, bunun nedeni yanlış ölçüde seçilmiş sütyeniniz olabilir. Sütyen ölçüleri zaman içinde çeşitli nedenlerden değişikliğe uğraya bilir. Kilo almak, hormonal değişiklikler gibi nedenlerden sütyen ölçünüz değişebilir ve buda sırt ağrısına neden olabilir. Özellikle büyük göğüslü bayanların ince askılı sütyen kullanarak, omuzlardaki baskıyı arttırması sırt ağılarına neden olmaktadır. Büyük göğüslü bayanların kalın askı kullanmalarında fayda vardır.

Doğru sütyen seçimi için sütyen ölçü beden tablomuzu inceleyerek bulabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.